Tag Archives: Woden

Grassroots competition in North Canberra this summer

With the AIS Athletics Track being closed, the UC Ginninderra Athletics Club is offering all athletes aged 12-years to Masters the chance to participate in the only grassroots competition in North Canberra for senior athletes this year. The Tigers are based in Belconnen on Ginninderra Drive.

There is free Club training sessions available on Mondays, Tuesdays and Thursdays at Charnwood Athletics Field from IAAF and Athletics Australia accredited Coaches in all event disciplines. Entry to the Track is paid by the Club through the generosity of our sponsors.

Members of the ACT Secondary Schools Track and Field team are most welcome to Come & Try with us.

Registration
Little Athletes (Under 12 to Under 17) can join the UC Tigers for free and wear their Little As uniform when competing. Older athletes have the biggest choice of registrations from grassroots social memberships to a full membership with AACT. The Club uniform is the best value in town at $25.

All registered members can choose to participate in the red track Meets being held in Woden near the Canberra Hospital while the AIS is closed too.

Plenty of room at Ginninderra this summer

With the AIS Athletics Track undergoing some repairs from September 25th to  October 23rd. There will be no access during this period. Once the AIS facility reopens on the 24th, the infield, along with lanes 1 and 2, will continue to be closed to the public.

Charnwood Athletics Field in Belconnen will be open daily to the public with access to UC Ginninderra Athletics Club equipment on Mondays, Tuesdays, Thursdays and Saturdays. Entry to Club Sessions is by gold coin donation and there is plenty of room for everybody whole the AIS infield gets a facelift.

The Woden Athletics Facility will be open for public training from 25th September through to end of March 2018. There is only limited public access:

  • Monday – 4:30pm to 6:00pm
  • Tuesday – 4:30pm to 6:00pm
  • Thursday – 4:00pm to 5:30pm

The cost of entry to Woden is $5.00 for adults and $3.00 for concession which must be paid in cash.

 

Junior Tigers dominate State Little Aths Champs

UC Ginninderra’s up and coming dual registered Little Athletes showed at the recent 2017 LAACT State Championships there’s a new generation talent on the rise within the Tigers.

Collectively the U12 to U17 Little Athletes from UC, collected a staggering 49 Golds, 22 Silvers and 19 Bronze medals between them, Boys and Girls.

Ginninderra is keen to see all our older athletes transition into the Athletics ACT hosted meets in 2017-18 season.

Girls

17 Gold
6 Silver
7 Bronze

  • Csenge Keszei (U12G) – 100m (3rd)
  • Natalie Hardy (U12G) – 100m (13th)
  • Rebecca Guest (U13G) – 100m (1st)
  • Chloe Edwards (U13G) – 100m (11th)
  • Amalie Leslie (U13G Para) – 100m (1st)
  • Annick Theron (U14G) – 100m (3rd)
  • Caitlyn Beasley (U17G Para) – 100m (1st)
  • Hayley Gooch (U12G) – 200m (10th)
  • Natalie Hardy (U12G) – 200m (6th)
  • Rebecca Guest (U13G) – 200m (1st)
  • Chloe Edwards (U13G) – 100m (11th)
  • Hannah Cuzner (U13G) – 200m (13th)
  • Amalie Leslie (U13G Para) – 200m (1st)
  • Meg Freeman (U14G) – 200m (4th)
  • Annick Theron (U14G) – 200m (5th)
  • Hayley Gooch (U12G) – 400m (9th)
  • Csenge Keszei (U12G) – 400m (13th)
  • Rebecca Guest (U13G) – 400m (1st)
  • Alice Fraser (U13G) – 400m (4th)
  • Meg Freeman (U14G) – 400m (4th)
  • Rebecca Guest (U13G) – 800m (1st)
  • Chloe Edwards (U13G) – 800m (10th)
  • Hannah Cuzner (U13G) – 800m (9th)
  • Amalie Leslie (U13G Para) – 800m (1st)
  • Meg Freeman (U14G) – 800m (2nd)
  • Angela Riach (U17G) – 800m (3rd)
  • Chelsea Moroney (U12G) – 1500m (6th)
  • Hannah Cuzner (U13G) – 1500m (8th)
  • Angela Riach (U17G) – 1500m (3rd)
  • Csenge Keszei (U12G) – 60mH (4th)
  • Natalie Hardy (U12G) – 60mH (9th)
  • Alice Fraser (U13G) – 80mH (5th)
  • Chloe Edwards (U13G) – 80mH (6th)
  • Alice Fraser (U13G) – 200mH (4th)
  • Meg Freeman (U14G) – 200mH (3rd)
  • Annick Theron (U14G) – 200mH (4th)
  • Csenge Keszei (U12G) – HJ (2nd*)
  • Natalie Hardy (U12G) – HJ (2nd*)
  • Hayley Gooch (U12G) – HJ (5th)
  • Alice Fraser (U13G) – HJ (6th)
  • Charlotte Rauraa (U14G) – HJ (5th)
  • Csenge Keszei (U12G) – LJ (10th)
  • Rebecca Guest (U13G) – LJ (11th)
  • Chloe Edwards (U13G) – LJ (14th)
  • Hannah Cuzner (U13G) – LJ (13th)
  • Amalie Leslie (U13G Para) – LJ (1st)
  • Charlotte Rauraa (U14G) – LJ (7th)
  • Jacqueline Weinhardt (U14G) – LJ (18th)
  • Natalie Hardy (U12G) – TJ (4th)
  • Chloe Edwards (U13G) – TJ (9th)
  • Charlotte Rauraa (U14G) – TJ (6th)
  • Hayley Gooch (U12G) – SP (8th)
  • Alice Fraser (U13G) – SP (2nd)
  • Hannah Cuzner (U13G) – SP (12th)
  • Charlotte Rauraa (U14G) – SP (1st)
  • Jacqueline Weinhardt (U14G) – SP (8th)
  • Tori Hopkins (U17G) – SP (2nd)
  • Caitlyn Beasley (U17G Para) – SP (1st)
  • Hayley Gooch (U12G) – Discus (9th)
  • Csenge Keszei (U12G) – Discus (11th)
  • Alice Fraser (U13G) – Discus (3rd)
  • Anna Mels (U13G) – Discus (11th)
  • Amalie Leslie (U13G Para) – Discus (1st)
  • Charlotte Rauraa (U14G) – Discus (1st)
  • Jacqueline Weinhardt (U14G) – Discus (12th)
  • Tori Hopkins (U17G) – Discus (2nd)
  • Caitlyn Beasley (U17G Para) – Discus (1st)
  • Amalie Leslie (U13G Para) – Javelin (1st)
  • Charlotte Rauraa (U14G) – Javelin (1st)
  • Jacqueline Weinhardt (U14G) – Javelin (10th)
  • Tori Hopkins (U17G) – Javelin (3rd)
  • Caitlyn Beasley (U17G Para) – Javelin (1st)

Boys

32 Gold
16 Silver
12 Bronze

  • Noah Steinacker (U12B) – 100m (4th)
  • Lekani Mpaso (U12B) – 100m (8th)
  • Harry Francis (U13B) – 100m (13th)
  • Austin Tetteh (U13B) – 100m (1st)
  • Chris Mecham (U13B) – 100m (3rd)
  • Nathaniel Halpin (U13B Para) – 100m (1st)
  • Jeremy Maranan (U14B) – 100m (1st)
  • Nick Donaldson (U14B) – 100m (6th)
  • Mitchell Foster (U15B) – 100m (8th)
  • Eden Thomas (U14B Para) – 100m (1st)
  • Cameron Best (U17B) – 100m (2nd)
  • Noah Steinacker (U12B) – 200m (4th)
  • Lekani Maps (U12B) – 200m (5th)
  • Harry Francis (U13B) – 200m (12th)
  • Bile Noor (U13B) – 200m (16th)
  • Austin Tetteh (U13B) – 200m (1st)
  • Chris Mecham (U13B) – 200m (3rd)
  • Nathaniel Halpin (U13B Para) – 200m (1st)
  • Jeremy Maranan (U14B) – 200m (1st)
  • Nick Donaldson (U14B) – 200m (5th)
  • Jacob Davill (U14B) – 200m (3rd)
  • Eden Thomas (U14B Para) – 200m (1st)
  • Hayden Todd (U12B) – 400m (2nd)
  • Nick van den Heuvel (U12B) – 400m (12th)
  • Austin Tetteh (U13B) – 400m (1st)
  • James Lemon (U13B) – 400m (4th)
  • Bile Noor (U13B) – 400m (7th)
  • Nathaniel Halpin (U13B Para) – 400m (1st)
  • Jacob Davill (U14B) – 400m (3rd)
  • Raage Noor (U15B) – 400m (2nd)
  • Jacob Todd (U15B) – 400m (5th)
  • Eden Thomas (U14B Para) – 400m (1st)
  • Hayden Todd (U12B) – 800m (1st)
  • James Lemon (U13B) – 800m (4th)
  • Bile Noor (U13B) – 800m (6th)
  • Jacob Davill (U14B) – 800m (1st)
  • Raage Noor (U15B) – 800m (1st)
  • Jacob Todd (U15B) – 800m (2nd)
  • Hayden Todd (U12B) – 1500m (1st)
  • Ryan Weinhardt (U12B) – 1500m (8th)
  • James Lemon (U13B) – 1500m (2nd)
  • Bile Noor (U13B) – 1500m (6th)
  • Jacob Davill (U14B) – 1500m (1st)
  • Raage Noor (U15B) – 1500m (1st)
  • Jacob Todd (U15B) – 1500m (2nd)
  • Noah Steinacker (U12B) – 60mH (1st)
  • Lekani Mpaso (U12B) – 60mH (5th)
  • Austin Tetteh (U13B) – 80mH (1st)
  • Harry Francis (U13B) – 80mH (4th)
  • Jeremy Maranan (U14B) – 90mH (1st)
  • Dylan Best (U14B) – 90mH (3rd)
  • Harry Francis (U13B) – 200mH (5th)
  • James Lemon (U13B) – 200mH (4th)
  • Jeremy Maranan (U14B) – 200mH (1st)
  • Nick Donaldson (U14B) – 200mH (2nd)
  • Jacob Davill (U14B) – 200mH (3rd)
  • Jacob Todd (U15B) – 200mH (3rd)
  • Hayden Todd (U12B) – HJ (2nd)
  • Joshua Henderson (U12B) – HJ (11th)
  • Ryan Weinhardt (U12B) – HJ (12th)
  • James Lemon (U13B) – HJ (1st)
  • Dylan Best (U14B) – HJ (4th)
  • Mitchell Foster (U15B) – HJ (8th)
  • Lekani Mpaso (U12B) – LJ (7th)
  • Hayden Todd (U12B) – LJ (11th)
  • Owen Hromow (U12B) – LJ (18th)
  • Joshua Henderson (U12B) – LJ (20th)
  • Austin Tetteh (U13B) – LJ (2nd)
  • Harry Francis (U13B) – LJ (11th)
  • Nathaniel Halpin (U13B Para) – LJ (1st)
  • Jeremy Maranan (U14B) – LJ (1st)
  • Jacob Todd (U15B) – LJ (11th)
  • Hayden Todd (U12B) – TJ (7th)
  • Owen Hromow (U12B) – TJ (17th)
  • Austin Tetteh (U13B) – TJ (1st)
  • Owen Hromow (U12B) – SP (2nd)
  • Ryan Weinhardt (U12B) – SP (7th)
  • Harry Francis (U13B) – SP (3rd)
  • Nathaniel Halpin (U13B Para) – SP (1st)
  • Dylan Best (U14B) – SP (3rd)
  • Eden Thomas (U14B Para) – SP (2nd)
  • Stephen Fraser (U16B) – SP (1st)
  • Cameron Best (U17B) – SP (2nd)
  • Owen Hromow (U12B) – Discus (3rd)
  • Ryan Weinhardt (U12B) – Discus (12th)
  • Joshua Henderson (U12B) – Discus (19th)
  • Nathaniel Halpin (U13B Para) – Discus (1st)
  • Jeremy Maranan (U14B) – Discus (2nd)
  • Dylan Best (U14B) – Discus (3rd)
  • Eden Thomas (U14B Para) – Discus (1st)
  • Stephen Fraser (U16B) – Discus (1st)
  • Zamir Bulbul (U16B) – Discus (2nd)
  • Cameron Best (U17B) – Discus (2nd)
  • Ryan Weinhardt (U12B) – Javelin (5th)
  • Owen Hromow (U12B) – Javelin (9th)
  • Nathaniel Halpin (U13B Para) – Javelin (1st)
  • Dylan Best (U14B) – Javelin (2nd)
  • Zamir Bulbul (U16B) – Javelin (1st)
  • Stephen Fraser (U16B) – Javelin (4th)
  • Cameron Best (U17B) – Javelin (3rd)
  • Jacob Taylor  (U17B) – Javelin (7th)
  • Ryan Weinhardt (U12B) – 1500mW (5th)

Masters Records to be ratified

On the completion of the 2017 Australian Athletics Championships, the UC Ginninderra Athletics Club will release ratified Club Records for Masters aged athletes.

Masters athletics at the UC Tigers offer a variety of competitive and fitness opportunities in track & field, long distance running, and race walking. Competitions generally take place in 5-year age divisions. Age divisions begin at age 30 as follows:

  • 30-34 years
  • 35-39 years
  • 40-44 years
  • 45-49 years
  • 50-54 years
  • 55-59 years
  • 60-64 years
  • 65-69 years

Athletes can make an Application for a Club Record on the website.

The UC Tigers will publish records for competitions held in Stadiums, Cross Country, Road and at our Home Ground at Charnwood Athletics Field (“the Charnies”).

Throwing it out there

The Summer Series really heated up on the weekend with temperatures above 40 degrees causing a delay in the start of events. But when the action got underway there were Season Bests to Mel Breen and Holley Abbey as well as Personal Bests to Charlotte Rauraa and Stephen Fraser in the Hammer – both performances are qualifiers for Junior Nationals.

Saturday was not a huge turnout with only 5 athletes competing due to the heatwave and many athletes resting before the ACT Championships this coming weekend.  Ken Telfer had a good return in the 100m running his fastest all year.

Meanwhile Jordan Gusman’s 1500m time in Sydney has him now ranked Number 1 in the World in the event. We wish Jordan every success at staying there for as long as possible as the new year gets underway.